Simpozionul Internațional Moștenirea spirituală şi culturală a Sfântului Paisie de la Neamț. 300 de ani de la naștere (1722-2022)

În perioada 13-16 noiembrie va avea loc la Iași și Mănăstirea Neamț Simpozionul Internațional Moştenirea spirituală şi culturală a Sfȃntului Paisie de la Neamț. 300 de ani de la naştere (1722-2022), organizat de Arhiepiscopia Iașilor, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” și Mănăstirea Neamț.

Vă adresăm invitația de a participa la deschiderea oficială care va avea loc în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan, duminică 13 noiembrie, începând cu ora 16:00, unde vor vorbi Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Filip, Mitropolit de Poltava și Mirgorod – care va susține comunicarea principală cu titlul: Activitatea de traducere a Cuviosului Paisie Velicicovschi -, și Preacucernicul Părinte Decan Ion Vicovan. La final,  corul „Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” va interpreta câteva cântări alcătuite în obștea Sfântului Paisie.

De asemenea, vă invităm și miercuri 16 noiembrie, de la ora 17:30, la Muzeul Mitropolitan, la vernisajul expoziției Rugăciune și paisianism reflectată în obiectele de patrimoniu din epocă, urmat de prezentarea a trei cărți: Autobiografia Sfântului Paisie, editată de doamna prof. univ. dr. Marina Vraciu și Monahia Maria Giosanu, Bibliotecile mănăstirilor Neamţ şi Noul Neamţ în contextul culturii româneşti: studii şi texte (secolele XV-XIX) și  Obştea paisiană din vatra nemţeană până în 1859: documente şi materiale, aparținând doamnei Valentina Pelin, îngrijite de Acad. Andrei Eșanu și Dr. Valentina Eșanu, apărute la Editura Doxologia.