Dispozitiv IT pentru beneficiarii de bursa sociala

ATENTIEBeneficiarii de bursa sociala, sem 1, anul universitar 2022-2023, au obligația ca începând de astăzi, 16.11.2022, sa se prezinte la administratorul Facultății (biroul de la intrarea în Facultate) pentru a ridica pachetul ce cuprinde o tableta IT.

Măsura prevazuta de un program al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași urmărește sprijinul persoanelor defavorizate pentru ca acestea sa poată avea, mai ușor, acces la educație.

Astfel, cei 55 de beneficiari de bursa sociala de la studii de licență și cei 15 de la studii de master, se pot prezenta zilnic, în intervalul orar 8-12, la biroul mai sus amintit, pentru completarea documentelor și ridicarea tabletelor IT.

Daca pana la data de 25.11.2022 un student beneficiar de bursa sociala nu se prezintă pentru a prelua, în concesiune, tableta IT, acesta va pierde dreptul la bursa sociala, considerându-se ca dispune de fonduri și resurse necesare astfel încât nu mai are nevoie de sprijin prin programele UAIC.

De asemenea, se pot prezenta pentru a beneficia de o tableta IT și studenții care au depus documentație pentru burse sociale dar nu s-au încadrat ca beneficiari de burse datorita plafoanelor primite de la minister. Au prioritate la ridicarea tabletelor studenții bursieri.