Conferința internațională Etică, deontologie și integritate academică

Pe 27 mai 2022, în intervalul orar 10.00 – 16.00, Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va găzdui Conferința internațională Etică, deontologie și integritate academică – repere pentru asigurarea unei culturi a calității universitare în secolul al XXI-lea.

Aceasta se desfășoară în cadrul proiectului „Etică și deontologie universitară la UAIC – integritate în activitatea academică prin formarea continuă a personalului didactic (UniEthic)”, cod proiect CNFIS-FDI-2022-0543, finanțat prin FONDUL DE DEZVOLTARE INSTITUȚIONALĂ – FDI 2021, Domeniul 5: Îmbunătățirea calității activității didactice, inclusiv a respectării deontologiei și eticii academice.

Conferința va fi organizată cu invitați din țară și străinătate (juriști, cadre didactice, studenți doctoranzi) și se adresează întregii comunități academice a UAIC.