Expoziția „Din tradiție în contemporaneitate” in Sala „Multimedia” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui în perioada 29 martie – 19 aprilie 2024

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Vaslui, vă invită vineri, 29 martie 2024, ora 13:00, în Sala „Multimedia” a instituției, la vernisajul expoziției de icoane, miniaturi, grafică, tehnici de șevalet și postere de restaurare: „Din tradiție în contemporaneitate”. Expoziția cuprinde lucrări ale studenților, masteranzilor și cadrelor didactice ale specializării „Artă Sacră” a Facultății de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași.

Expoziția „Din tradiție în contemporaneitate” promovează studiile academice în domeniul artei sacre, ilustrând munca în domeniul picturii bisericești, a restaurării icoanelor, cărților și documentelor vechi, alături de studiile programului de Master – „Artă Sacră în Patrimoniul Cultural”.

Proiectul expozițional „Din tradiție în contemporaneitate” este coordonat de profesorii: conf. univ. dr. Elena Ardelean, lect. univ. dr. Bogdan Cojocea, conf. univ. dr. Georgeta-Merișor Dominte, lect. univ. dr. Vasile Tudor și lect. univ. dr. Petru Sofragiu, iar în cadrul expoziției participă și prof. univ. dr. Nicoleta Melniciuc-Puică și conf. univ. dr. Mina Moșneagu.

Expoziția se înscrie în seria de evenimente organizate cu prilejul aniversării a 30 de ani de la înființarea secției de Artă sacră.

Vă așteptăm să admirați expoziția etalată pe simeza Sălii „Multimedia” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui în perioada 29 martie – 19 aprilie 2024.

Organizatorii acestei activități, din partea muzeului vasluian, sunt:

– Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, managerul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

– Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui