Festivalul Internațional de Muzică Bizantină de la Iași

Începutul lunii septembrie vine cu muzică bizantină și dezbateri pe teme muzicale și duhovnicești.
Vă invităm să participați, în perioada 6-11 septembrie 2022, la ediția a V-a a Festivalului Internațional de Muzică Bizantină de la Iași (organizat în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxa), care reunește invitați din țară și străinătate, dintre care amintim: Divna Ljubojevic (Serbia), Corul Școlii de Muzică Bisericească din Liban, Corul „Maistorii Artei Psaltice” (Grecia) și Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale din București.
Din program, amintim câteva evenimente de referință:
– Masa rotundă „Isihasm și psalmodie” (6 septembrie, începând cu ora 17:00, Sala „Iustin Moisescu”);
– Deschiderea oficială, cu lansare de carte (7 septembrie, începând cu ora 11:00, Sala „Iustin Moisescu”);
– Concertul de deschidere (8 septembrie, începând cu ora 20:00, Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”),
– Dezbaterea cu tema: „Terapia prin muzica bizantină” (9 septembrie, începând cu ora 19:00, Sala „Iustin Moisescu”);
– Concertul de muzică tradițională (10 septembrie, începând cu ora 19:00, Teatrul de vară – Palas);
– Concertul de închidere (11 septembrie, începând cu ora 20:00, Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”).
La cele 3 concerte, locurile pot fi rezervate prin mesaj la numărul de telefon 0740073650 sau prin email: iasibizantin@gmail.com.
Accesul în sală este planificat astfel:
la Teatrul Național Vasile Alecsandri, între orele 19.00 – 19.30
Teatrul de vară  – Palas, între orele 18.00-18.30.