Prelungire perioadă depunere dosare consultanți individuali – termen 28 noiembrie 2021. .

În baza Acordului de Grant nr. 218/SGU/NC/II din data de 18.09.2019, încheiat cu Ministerul Educației Naționale (MEN) – Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă (UMPFE), Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a accesat în cadrul schemei de granturi pentru Universități – SGCU-NC un grant pentru implementarea subproiectului PAși în Teologia Ortodoxă pentru Studenți (PATOS) și intenționează să utilizeze o parte din fonduri pentru contractarea a 10 consultanți individuali (tutori), în anul II de proiect, în vederea îndrumării și sprijinirii celor 50 de studenți beneficiari ai proiectului PATOS

Consultanții individuali (tutorii) vor sprijini studenții care întâmpină dificultăți în pregătirea disciplinelor la care s-a constatat o rată de promovabilitate scăzută sau au dificultăți de adaptabilitate la specificul activităților academice. Fiecare tutore va avea sub tutelă 5 (cinci) sudenți din grupul țintă. De asemenea, consultanții individuali (tutorii) se vor implica în organizarea workshop-urilor, dar și în implementarea unor activități de autocunoaștere.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași invită consultanți eligibili (”Consultanți”) să-și exprime interesul de a participa la competiție în vederea prestării Serviciilor.

Obiectivul acestor servicii de consultanță este reprezentat de îndrumarea și sprijinirea studenților din grupul țintă și de asigurarea desfășurării evenimentelor din cadrul proiectului.